Vijenac 795 - 796

Hrvati izvan domovine

IZDVAJAMO HRVATI IZVAN DOMOVINE

 

POTPORA POVRATKU I ODRŽIVOM OSTANKU HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

U Biskupijskom centru u Mostaru 5. rujna potpisan je ugovor o dodjeli sredstava za financiranje programa i projekata od posebnog interesa za hrvatski narod u Bosni i Hercegovini za 2024. godinu, izvijestio je Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske. Radi se o 199 projekata iz područja zdravstva, kulture, obrazovanja i znanosti, poljoprivrede te ostalih područja. Tom prigodom, predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković naglasio je kako je u protekla dva mandata Vlada RH u takve projekte uložila preko 340 milijuna eura.


Državni tajnik Zvonko Milas na potpisivanju ugovora o financiranju projekata od interesa za Hrvate u BiH / Izvor Središnji državni ured za Hrvate izvan RH

Predsjedatelj Doma naroda PS BiH Dragan Čović naglasio je kako Vlada RH, i kroz financijsku, ali i svu drugu potporu koju pruža, istovremeno prepoznaje i ohrabruje sve institucije BiH na putu k europskim integracijama. Državni tajnik Zvonko Milas, domaćin svečanosti, naglasio je kako će dobrobit ove potpore osjetiti svi stanovnici BiH. „Od Posavine preko Središnje Bosne do Hercegovine vide se tragovi naše suradnje, a u tom smjeru ići ćemo i dalje. Iza nas je preko 1000 realiziranih većih, značajnijih projekata – govorimo o dječjim vrtićima, školama, dječjim i sportskim igralištima, studentskim i domovima za starije i nemoćne, zdravstvenim i kulturnim ustanovama, prometnoj i drugoj infrastrukturi, poljoprivredi. Naša posvećenost je okrenuta svim generacijama društva, ali prvenstveno onim najmlađima“, poručio je Milas. Gradonačelnik Mostara Mario Kordić zahvalio je uime dobitnika potpore Vladi RH na sustavnoj i kontinuiranoj potpori, naglasivši kako potpora ovakvim projektima doprinosi poboljšanju kvalitete života svakoga građanina BiH bez obzira na nacionalnu opredijeljenost. 

U cilju pružanja potpore povratku i održivom ostanku Hrvata u Bosni i Hercegovini, te unapređenju kvalitete života i stvaranju uvjeta za održivi rast i razvoj, Vlada RH je na svojoj 15. sjednici održanoj 25. srpnja donijela Odluku o raspodjeli sredstava za financiranje obrazovnih, znanstvenih, kulturnih, zdravstvenih, poljoprivrednih i ostalih programa i projekata od interesa za hrvatski narod u Bosni i Hercegovini za 2024. godinu u iznosu od 6.500.000,00 eura.

130. OBLJETNICA HRVATSKE BRATSKE ZAJEDNICE AMERIKE

najznačajnija i najveća organizacija hrvatskih iseljenika u SAD-u i Kanadi, Hrvatska bratska zajednica (Croatian Fraternal Union of America), proslavila je 2. rujna 130. godišnjicu osnutka. Udruga je osnovana 1894. u gradu Alleghenyju (danas sjeverni dio Pittsburgha) i s vremenom je izrasla u jednu od vodećih fraternalističkih udruga u Americi, potporno, osiguravajuće neprofitno društvo hrvatskog iseljeništva u Americi te važnu humanitarnu i patriotsku organizaciju hrvatskoga naroda. S nešto manje od 300 članova 1894, danas broji oko 50.000 članova diljem svijeta, a imovina je od početnih 43 dolara dosegla iznos od 512 milijuna američkih dolara, navodi se na službenim stranicama udruge https://cfu.org/.


Izvor Hrvatska bratska zajednica Amerike / Sjedište Hrvatske bratske zajednice Amerike

Američki fraternalizam pripada najsnažnijim socijalnim pokretima u povijesti SAD-a. Njegov program pokriva osobno i obiteljsko osiguranje za slučaj bolesti ili smrti. No, u sklopu fraternalističkih ustanova razvijale su se i društvene, kulturne i sportske aktivnosti. Kroz njih su se iseljenici borili za afirmaciju svojih etničkih prava u domicilnom društvu. Osim toga, na taj su način davali gospodarsku i političku potporu svojemu narodu u staroj domovini u borbi za nacionalno oslobođenje, piše Vesna Kukavica, a prenosi Glas Hrvatske

Dosad je Hrvatska bratska zajednica imala 26 konvencija na kojima članstvo u pravilu zastupa oko 220 izaslanika iz više stotina odsjeka i gnijezda. Najviše odsjeka (92) djeluje u SAD-u, a nešto manje u Kanadi. Od početka 21. stoljeća šest je odsjeka utemeljeno u Republici Hrvatskoj.

MALA ŠKOLA HRVATSKOGA JEZIKA I ­KULTURE

U organizaciji Hrvatske matice iseljenika u Novom Vinodolskom u srpnju je održana 31. Mala škola hrvatskoga jezika i kulture.


Sudionici Male škole hrvatskoga jezika i kulture  / Izvor Hrvatska matica iseljenika

Ovaj jedinstven program u Republici Hrvatskoj, koji se kontinuirano održava od 1993, do danas je okupio 1797 djece iz 43 zemlje svijeta i 116 voditelja različitih radionica. Namijenjen je polaznicima koji žive i školuju se izvan granica Republike Hrvatske kako bi tijekom desetodnevnoga boravka u dječjem odmaralištu na moru ovladali hrvatskim jezikom te kroz igru, druženje i razne kreativne radionice te sportske i zabavne aktivnosti učili o elementima hrvatskoga identiteta.

Ovogodišnji program okupio je 57 polaznika u dobi od 9 do 14 godina iz 15 europskih i prekooceanskih zemalja, uključujući Austriju, Njemačku, Poljsku, Švicarsku, Luksemburg, Nizozemsku, Švedsku, Italiju, Francusku, Kosovo, Španjolsku, Ujedinjeno Kraljevstvo, Irsku, Sjedinjene Američke Države te Ujedinjene Arapske Emirate, izvijestila je Hrvatska matica iseljenika.

Vijenac 795 - 796

795 - 796 - 12. rujna 2024. | Arhiva

Klikni za povratak